Katia İvanova Todorova (Sürel) Kimdir?

Yumeiho eğitimci terapist Katia İvanova Todorova , 1953 yılında Bulgaristan Deli Orman/Razhrad’da doğmuştur. Teknik liseyi bitirdikten sonra konservatuvara devam etmiş ve Pedagoji Bölümünü bitirmiştir. Ayrıca 18 yıl boyunca da dans eğitmeni olarak eğitim vermiştir.

Kendisinin Yumeiho Terapisi ile tanışması, klasik masaj ile meslek hayatına başladığı 1996 yılından bir sene sonra olmuştur. Bugüne kadar devam eden tecrübesini ise, 5. kademe Yumeiho Terapist Eğitimci olarak sürdürmektedir. Katia Hoca, bu zaman diliminde, kariyerine bir de Reiki eğitmenliğini eklemiştir.

Katia Hoca, ayrıca Türkiye’de Yumeiho geleneğinin tanıtılması ve uygulamalar ile insanların sağlıklarına kavuşmasını başlatan ilk kişidir. Kendisi Üstad Saionji Masayuki’nin öğrencisi olma şansını yakalamıştır ve öğretmen terapist belgesini de Masayuki’den almıştır. Ve 17 yıldır, Üstad Sorin İga ile çalışmaya devam etmektedir.

2005 yılında vefat eden Üstad Saionji Masayuki’nin özel isteğiyle Yumeiho’yu Türkiye’ye getiren Katia Hoca, Reiki ve Yumeiho kombinasyonundan oluşan uygulamalarla Refleksoloji ve Yumeiho Jimnastik gelenekte kısa süre içinde saygın bir yer edinmiştir.

Katia Hoca ile Üstad Sorin İga, 2002 yılından beri, Türkiye’de seminerler düzenlemeye ve bu geleneği tanıtmaya devam etmektedirler. İkilinin bugüne kadar yıl içinde değişik periyodlarla yaptıkları seminer ve çalıştayların sayısı 20’yi geçmiştir.

Türkiye’de 4 kişi ile başlayan öğrenci sayısı, bugün 38 kişiye kadar ulaşmış; ancak bu öğrenciler arasından 12 kişi Yumeiho geleneğini yürütmeye devam etmiştir. Yumeiho konusunda 4. Kademe’ye ulaşan kişi sayısı 4 olmakla birlikte; bunların arasından 3 kişi de halen tedavilere devam etmektedir. Bu yıl yapılacak sınavlarla, öğrenciler arasında kademe değişikliği olacaktır.
2
Değerli ve başarılı eğitimci Katia İvanova Todorova’ya “Yumeiho’nun sizin için anlamı nedir?” diye sorduğumuzda; kendisi bu benzersiz geleneği “Tanrının Mucizesi” olarak yorumlamıştır…